SGK İşveren Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

                SGK borç sorgulama işlemleri işveren için oldukça kolay hale getirilmiştir. Bu sistem ile işverenlerin çalışanlarıyla ilgili SGK bilgilerine hızlı bir şekilde ulaşması sağlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesinden ulaşabileceğiniz e-sgk uygulamaları desteği ile ihtiyaç duyulan bilgilerin işverenlere anında ulaşabilmesi üzerine tasarlanmıştır.

İşyeri sigortalıları sorgulama, çalışanların işe giriş ve çıkış bildirgesi, kart ile prim ödeme gibi pek çok uygulamaya hızlı bir şekilde erişim sağlanabilir. Bu sistemi borçlarını ödemek ve yatırılan primlerin ödenip ödenmediğini de kontrol etmek için kullanabilirler.

Kurum ve kuruluşların yani işverenlerin SGK borç sorgulama işlemlerini yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi olan www.sgk.gov.tr adresine girmeleri gerekir. Buradan e-sgk başlığı altında e-borç sorgulama kısmından açılan seçeneklerle faydalanmak istedikleri hizmeti seçebilirler. Giriş yapabilmek için kullanıcı adı ve şifresi olması gerekir. SGK bu kullanıcı adını ve şifresini kurumların belgeleri tamamladığı zaman verir. Ancak kullanıcı adını ve şifresini bilmiyorsanız SGK’ya başvurarak tekrar alabilirsiniz. Bu şekilde borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir